Obrana: Proč bychom o ní měli mluvit?
Když se řekne „obrana“, možná si představíte armádu nebo historické bitvy. Ale obrana není jen o…
08. 03. 2024 - 10:37
...tak zní nápis na designové plátěné tašce Knihovny města Olomouce. Věta má logiku. A jak je to s námi, lidmi?
Poslední průzkum čtenářství populace 15+, který každých pět let realizuje Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AVČR, proběhl v roce 2023. Sedmadvacet procent dospělých nepřečte za rok ani jednu knihu (od minulého průzkumu jsme se o 5 % zhoršili). Naopak 9 % populace přečte za rok 30 a více knih. Ženy jsou častějšími čtenářkami než muži, mezi silnými čtenáři jsou především lidé s vysokoškolským vzděláním.
Když se představím v nové společnosti jako ta, která pracuje v knihovně, hodně lidí se mi snaží vysvětlovat, proč nečte. Ale já se jich na to přece neptám! Což neznamená nic jiného než probublání jejich vnitřního pocitu, že čtení je důležité. Kdo čte a zároveň o přečteném kriticky uvažuje, nemůže naletět žádným internetovým podvodníkům, populistům či poplašným zprávám.
Přestože mnoho lidí spojuje vzdělanost hlavně s naučnou literaturou, já a se mnou i oceňovaná spisovatelka Radka Denemarková, podporujeme beletrii. Cituji z její knihy Čokoládová krev: „Lakmusový papírek charakteru, inteligence, osobnostního formátu, morálních kvalit člověka může být jednoduchý. Četba. Kdo čte beletrii a komu nechybí smysl pro humor, nepostrádá základní tón lidskosti.“ A já přidávám – četba beletrie rozvíjí myšlenkové pochody, fantazii, slovní zásobu i schopnost učit se novým věcem. Současné nejčtenější české autorky jako Tučková, Lednická či Mornštajnová rozhodně nepíší žádnou červenou knihovnu.
Březen je v Česku dlouhodobě spojován s knihou, dnes knihovny cílí přímo na čtenáře – oni jsou aktivním prvkem čtenářské gramotnosti. Hýčkáme si je od narození – při vítání občánků oslovujeme miminka a hlavně jejich rodiče s říkankovým leporelem, tipy na knížky pro batolata a chytrou příručkou, jak rozvíjet čtenářství v prvním roce života. Nechybí nabídka čtenářského průkazu a pozvánka na pravidelné pořady pro nejmenší. Po šesti letech projektu máme v Knihovně města Olomouce 423 dětí s těmito speciálními průkazy a kolem tisícovky dětí s doprovodem prošlo našimi programy. Proto jsme letos nejlepšího čtenáře vybírali v kategorii do 6 let – vítězná tříletá Verunka si v roce 2023 prošla či s maminkou pročetla 113 knížek.
Veřejné knihovny již nejsou tichými zaprášenými sklady papírových knih s knihovníky v klotových rukávech. Hodně pracujeme na atraktivitě prostor, příjemné obsluze a kreativních edukačních programech pro všechny věkové kategorie – výtvarných dílnách, besedách zasahujících do různých lidských oborů, kroužcích práce robotickými stavebnicemi, 3D tiskárnami a pery, virtuální realitou, … Mimo knih, časopisů, hudebních CD, audioknih a deskových her nabízíme legálně a zdarma stahování e-knih a e-audioknih. Tato forma čtení si získává stále větší oblibu a nám umožňuje udržovat spojení s našimi čtenáři v zahraničí.
Březen – měsíc čtenářů právě začal. Kdy potkám v Knihovně města Olomouce mezi 12 754 čtenáři i Vás? Abychom nedopadli jako ti dinosauři…
Když se řekne „obrana“, možná si představíte armádu nebo historické bitvy. Ale obrana není jen o…
Olomouci dnes zcela reálně hrozí, že se od příštího roku stane největším městem v České republice…
Možná si vzpomenete, když před 4 lety uzavřel pražský pirátský primátor část Smetanova nábřeží. V…
O sloučení divadla a filharmonie se veřejně debatuje již zhruba rok a půl, více než rok přitom…
Média zaplnila zápletka kolem odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a odchodu Pirátů z…
Po krajských volbách v Olomouckém kraji, kde se nakonec zformovala koalice ANO a SPD, se opět…