FARMAK mění název. Novým jménem vyzdvihne svůj původ a tradici
Olomoucká společnost FARMAK, která již tři desetiletí úspěšně vyvíjí a exportuje léčivé látky (API)…
foto: mmol
22. 06. 2026 - 17:00
„Z důvodu havárie na vodovodním řadu DN500 v ulici Hynaisova došlo v neděli 21. června v nočních hodinách k propadu části chodníku u budovy magistrátu a k vyplavení velkého množství zeminy a kusů dlažby do křižovatky ulic Hynaisova a výjezdu z podzemních garáží magistrátu. Křižovatka byla z bezpečnostních důvodů uzavřena, městská policie dopravu odklání přes vedlejší komunikace. Po odstranění podemletého sloupu veřejného osvětlení a uklizení komunikace bude provoz do podzemních garáží obnoven a výjezd z garáží bude směřován dopravním značením s výjezdem vlevo směr ulice Wellnerova. Průjezd ve směru od ulice Legionářská kolem zimního stadionu směr ul. Wellnerova by měl být po úklidu komunikace v daném směru průjezdný,“ informovala společnost Moravská Vodárenská v pondělí dopoledne.
Pro některé olomoucké čtvrti znamenala havárie na potrubí výpadek dodávky vody. Někde platil jen v noci, jinde přetrvává ještě během pondělí.
Nejprve vodárenská společnost informovala o zastavení pitné vody pro Lazce, kde pak byla ale ještě do rána dodávka obnovena. Následovala pak informace pro centrum města. „Omezení dodávky vody pro ulice Krapkova, Wolkerova, Havlíčkova, Marie Pospíšilové, Růženy Svobodové, U Místní dráhy, Grégrova, v čase cca 01.50 došlo k přerušení dodávky vody z důvodu havárie. Náhradní zásobování zajišťujeme. Předpoklad obnovení dodávky dnes, cca do 15:00 hodin," vzkazovala společnost lidem v pondělí ráno. V Ulicích U Místní dráhy a Grégrova lidem z kohoutků opět tekla pitná voda už okolo 16. hodiny, pro další ulice zatím platí odložený termín zprovoznění dodávek.
Otázkou je příčina praskání potrubí. Konkrétní vodovodní řad DN500 v ulici Hynaisova je starý asi sedmdesát let. Stáří materiálu v kombinaci s vedrem může být hledanou příčinou.
„Přesná příčina havárie ještě není známa, zatím probíhají výkopové práce. Je potřeba obnažit potrubí, abychom se mohli podívat, k čemu přesně na potrubí došlo,“ uvedla pro Hanácký Večerník Markéta Bártová, tisková mluvčí společnosti Moravská Vodárenská. „Dané vodovodní potrubí je z tvárné litiny a postaveno bylo v letech 1956. V Olomouci jsou úseky i staršího potrubí, vždy však hraje roli řada dalších aspektů pro vznik poruchy. Proto predikce poruch není snadná a jednoznačně nelze předpovědět, zda pokračující horka budou mít za následek vznik dalších poruch.“
Olomoucká společnost FARMAK, která již tři desetiletí úspěšně vyvíjí a exportuje léčivé látky (API)…
Tradičním běžeckým svátkem se v Olomouci stal Mattoni Running Festival. Do ulic města se v sobotu…
Dopravní omezení na jedné z hlavních příjezdových tras do Olomouce budou pokračovat i v dalších…
Olomoucká zoo slaví mimořádný chovatelský úspěch. U geparda štíhlého se jí daří odchovávat šest…
Šelmy olomoucké zoo se předhánějí v tom, kdo dříve světu oznámí narození dalšího potomka. Na svět v…
Jedním z projektů ochrany přírody, které olomoucká zoo aktivně podporuje, je od roku 2024 i ochrana…