
Tramvaje nepojedou ani o víkendu
Výluka tramvajového provozu na Nové Sady, způsobená vykolejením vlaku na křížení tratí v ulici…
foto: Blanka Martinovská
15. 11. 2019 - 15:00
Hodinu po hodině, den po dni. Tak popisuje nová kniha listopad roku 1989 v Olomouci. Zabývá se ikonami revoluce, i dnes zapomenutými a neznámými lidmi, kteří před třiceti lety sehráli významnou roli. V knize jsou vzpomínky na závěrečné období komunistického režimu, svědectví o zcela neznámém světě disidentů i mladých lidí, kteří se i v dusivé atmosféře normalizačního Československa snažili žít svobodně. Novou publikaci ve čtvrtek na radnici představil historik a vedoucí kolektivu autorů Miloslav Čermák.
„Všichni víme, jak málo spolehlivá je paměť a jak problematické je spoléhat se jen na své vzpomínky. To byl jeden z hlavních motivů k vytvoření této knihy, která soustřeďuje maximum dostupných fakt a bude je uchovávat i v době, kdy pamětníci zapomenou nebo tady už nebudou,“ vysvětlil Miloslav Čermák při křtu publikace její základní smysl. „Říkal jsem si, že není možné, aby to zůstalo nezpracováno, že to je velká výzva a úkol.“
Je to mimochodem obdobný motiv, který stejného historika přivedl k tomu, že v roce 2015 zpracoval a vydal knihu Olomouc 1968. „Obě knihy, Olomouc 1968 i Olomouc 1989, jsou jedinečnými publikacemi, žádné jiné město v České republice nemá zpracované vlastní lokální události v těchto přelomových obdobích,“ zdůraznil náměstek primátora Karel Konečný, který je sám autorem jedné z kapitol knihy. „Mimochodem, kniha Olomouc 1968, kterou jsme zde před čtyřmi lety křtili, je beznadějně vyprodaná a rozebraná,“ dodal Miloslav Čermák.
Nová publikace staví jak na vzpomínkách samotných aktérů, tak na velkém množství písemných materiálů včetně výslechových protokolů a dokumentů StB. Přináší také unikátní fotografie nejen z bouřlivých listopadových dnů, ale i z předlistopadových aktivit olomouckého disentu. Zveřejněné dokumenty ukazují, jak úmorný byl boj s normalizačním hlídacím aparátem, který přísně kontroloval i studentské divadlo či hudební produkce. „Troufám si tvrdit, že téměř nikdo neví, jak silné bylo v Olomouci před rokem 1989 katolické podzemní hnutí. Pro mne bylo obrovským překvapením zjištění, že ti lidé v boji s komunistickým režimem používali de facto stejné metody, jako český podzemní odboj vůči nacistům v době protektorátu,“ řekl autor knihy Miloslav Čermák.
Publikace Olomouc v roce 1989 je v prodeji od čtvrtka 14. listopadu a lze ji zakoupit v knihkupectvích Tycho, Kosmas a v obchodní galerii Šantovka.
Miloslav Čermák (* 17. prosince 1941, Olomouc) je český historik a nakladatel. Zabývá se primárně hospodářskými a sociálními dějinami města Olomouce a středomoravského regionu. V roce 1965 absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci v oboru dějepis – čeština, o tři roky později zde získal titul doktora filosofie a v roce 1992 na Masarykově univerzitě v Brně v oboru československých dějin vědeckou hodnost kandidáta věd. Od roku 1991 provozuje vlastní nakladatelství a vydavatelství Memoria zaměřené na historickou a vlastivědnou literaturu a vydává také vlastivědnou revui Střední Morava.
Výluka tramvajového provozu na Nové Sady, způsobená vykolejením vlaku na křížení tratí v ulici…
Olomouc - Městská policie v Olomouci v poslední době zaznamenává zvýšený počet případů porušování…
Olomoucké tržiště čeká významná proměna. Podkladem bude projektová dokumentace, jejíž zadání…
Olomouc – Bohužel to není aprílový žert. Tramvaje z centra města Olomouce na zastávku Nová Ulice…
Byl běžný páteční den a Radek si vyzvedával svého zdravého syna na fotbalovém tréninku. Plánování…
Celé tři dny, od 21. do 23. března, bude Výstaviště Flora Olomouc žít velkým svátkem modelářů –…