Olomouc ožívá, do kašen se po zimě vrací voda
Po dlouhé zimní pauze se postupně vrací voda do olomouckých kašen. Jako tradičně zahájila sezonu…
foto: olomouc.eu
17. 06. 2022 - 10:00
Oblíbená cesta k Lovecké chatě v Litovelském Pomoraví už zase slouží k projížďkám cyklistů i vycházkám pěších turistů. V pohodlnou asfaltovou cestu ji proměnila náročná oprava. Rekonstrukce téměř 800 metrů dlouhého úseku od Lovecké chaty až k mostu ve směru do Horky nad Moravou přišla na 9 milionů korun.
„Komunikace má kompletně nový povrch, odvodňovací příkopy a sjezdy pro těžkou techniku, které vedou na ostatní lesní komunikace. Po rekonstrukci jsou teď nové i dva mosty. A co je důležité, cesta má nové konstrukční vrstvy a stabilní podloží,“ popsal ředitel Lesů města Olomouce David Janásek.
Stavební práce ovlivnily provoz na oblíbené trase už loni v létě. „K rekonstrukci jsme ale museli přistoupit, protože cesta byla v havarijním stavu a dál ji nešlo neodkládat. Opravovaný úsek trasy tak navázal na už opravenou část lesní cesty k Lovecké chatě a dál do Litovelského Pomoraví, kterou se podařilo dokončit loni,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek.
A s investicemi v městských lesích se pokračuje i dál. V červnu začala oprava další části lesní cesty Huzovská. Stavební práce v této lokalitě znamenají rozšíření současné vozovky na jednotnou šířku 4 metry včetně krajnice, její nezbytné rozšíření v obloucích, podélné odvodnění komunikace, včetně propustků i sjezdy na lesní cesty. Hotovo má být v říjnu letošního roku. Náklady investice jsou 13 milionů a s financováním budou pomáhat dotace.
„Prostřednictvím investic a také novými výsadbami vracíme městským lesům, které silně zasáhla kůrovcová kalamita, alespoň z části to, co nám dává. V posledních třech letech jsme v nich uskutečnili investice za téměř třicet milionů korun. Zhruba osm z toho jsme získali na dotacích z Programu rozvoje venkova,“ ocenil primátor Miroslav Žbánek.
V roce 2019 se v Litovelském Pomoraví podařilo začít rekonstruovat cestu od Tří mostů až po Loveckou chatu za více než 7 milionů korun, která byla dokončena v roce 2020. Opravou za více než 6 milionů prošel tehdy i téměř dvoukilometrový úsek lesní cesty Huzovská. Dalšími velkými investicemi byla v roce 2020 kompletní rekonstrukce dvou mostu v CHKO Litovelské Pomoraví u obce Březové a Huzová za celkových 6 milionů korun.
Veškeré investice do majetku v městských lesích probíhají průběžně na základě pasportu lesních cest a mostních objektů. Podle něj se pak stanovují priority na další období.
Po dlouhé zimní pauze se postupně vrací voda do olomouckých kašen. Jako tradičně zahájila sezonu…
Olomoucká zoologická zahrada má nový přírůstek. Narodil se zde sameček velblouda dvouhrbého, který…
Je krásně, tak proč se nevydat na olomoucké Poděbrady? Po celou dobu svátků zde mají pro…
Výstřely, dunění, hluk z proudových letadel. Vojáci předem upozorňují obyvatele Olomouce a okolí,…
Náměstí Národních hrdinů se mění. Nejprve zmizely staré prodejní stánky a trafika, pak z prostoru…
Denisova ulice byla v pondělí dějištěm velké kontrolní akce olomouckých strážníků. Důvodem je…