Zde může být vaše reklama.

Ještě se můžete přihlásit Netradiční tábor pro nadané děti v Pevnosti poznání

Netradiční tábor pro nadané děti v Pevnosti poznání

foto: upol.cz

07. 08. 2020 - 15:21

Vědecké dobrodružství o prázdninách zažívají nadané děti v příměstských táborech v Pevnosti poznání v Olomouzci. Podívají se nejen do interaktivních expozic a planetária, ale také do laboratoří špičkových vědců. Čekají na ně zábavné a napínavé pokusy, během nichž si hravou formou přiblíží mnoho poznatků z biologie, chemie, matematiky nebo fyziky. A v termínu od 10. do 14. srpna je přitom ještě pár volných míst. 

 

Biologie, chemie, matematika nebo fyzika. Předměty, které mohou být ve školních lavicích pro mnohé žáky „strašákem“, se v Pevnosti poznání proměňují v hodiny plné zábavy. Prázdninová cesta za poznáním vede po stopách odborníků, kteří v laboratořích zkoumají rostliny a vyvíjejí rostlinné biotechnologie. V místech, kde vědci pracují například na čtení dědičné informace ječmene, pšenice a dalších rostlin, si táborníci vyzkoušejí, jaké to je poznat jednotlivé fáze dělení buněk. Jeden den programu organizuje olomoucký Ústav experimentální botaniky AV ČR.

Chceme dětem ukázat práci vědce, která je zajímavá a baví nás. Děti mají ve škole často hodně teorie a nemají možnost si probíranou látku vyzkoušet. Tady tu možnost mají a my jsme rádi, že jim můžeme ukázat naši práci a třeba je i nasměrovat na profesní dráhu vědce,“ vysvětlil s úsměvem Martin Kovačik, doktorand oboru molekulární a buněčná biologie.

Organizátoři táborových programů připravili stanoviště, na němž účastníci poznávali jednotlivé druhy rostlin, zkoušeli pipetovat nebo skládali chromozomy, které byly vytištěny na 3D tiskárně v Pevnosti poznání. Kluci se zabavili u mikroskopů a holky zase ocenily rozeznávání bylinek a koření. „Odmalička chodím s mamkou do laboratoře v nemocnici, takže tohle prostředí je mi velmi blízké. Na tábor jsem se přihlásila proto, že mám ráda chemii a biologii,“ svěřila se tábornice Viktorie.

Také během návštěvy Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů PřF UP (RCPTM) mají děti jedinečnou příležitost nahlédnout do vědeckých laboratoří a vyzkoušet si v nich zajímavé a zároveň poučné experimenty, které jim osvětlí základní fyzikálně-chemické jevy a přírodní zákony.  „Prvním experimentem bylo takzvané tajné písmo a způsob jeho odhalení. Následně děti dokazovaly, že při výdechu jejich plíce produkují oxid uhličitý. Dozvěděly se také zajímavosti o nanosvětě, kapalném dusíku, magnetismu či využití radioaktivity. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo zatloukání hřebíku pomocí banánu zmraženého kapalným dusíkem,“ přiblížila program návštěvy doktorandka Veronika Šedajová z RCPTM.  

Příměstských táborů Pevnosti poznání se v každém turnusu účastní 58 dětí ve věku od 7 let. Kromě programu v rámci Science campu se baví s interaktivními exponáty. Dělají chemické i fyzikální pokusy a vyrábí i vlastní parní loď. Oblíbenou zábavou jsou obří vodní bubliny a experimenty s ohněm.

Děti mají také za úkol vypořádat se s námořními šiframi nebo se poprat s navigací v roli kormidelníka. Jiný den se zase proměňují v přírodovědce a objevitele. Zjistí, že jejich práce začíná pozorováním a zkoumáním nejrůznějších přírodních jevů, rostlin a živočichů. Při dobyvatelské výpravě objeví podmořské příšery i ponorky. A dokonce se pokusí zkrotit samotnou přírodu. Ovládnou tornádo i vybuchující sopku, “ popsala aktivity Jitka Doležalová, hlavní koordinátorka příměstských táborů.

Tábory jsou v jednotlivých turnusech od 6. července do 14. srpna 2020. V Science Campu od 10. do 14. srpna je ještě pár volných míst. Přihlásit se je možné na webových stránkách Pevnosti poznání.

Pokud by děti chtěly ve vědeckých aktivitách pokračovat během celého roku, mají jedinečnou příležitost účastnit se vědeckých kroužků, které Pevnost organizuje během školního roku. Registrace bude spuštěna na webu centra 18. srpna a kroužky budou startovat od 21. září.

Více na https://www.pevnostpoznani.cz/vedecke-krouzky/

Další články