Zde může být vaše reklama.

Zkusíte to příště taky? Memoriál Gustava Frištenského: Siláci zvedali i 400 kilo

Memoriál Gustava Frištenského: Siláci zvedali i 400 kilo

27. 06. 2019 - 15:00

V neděli 23. června poměřili v Litovli své síly nejlepší strongmani světa. Konal se zde Memoriál Gustava Frištenského, kde siláci z více než 10 zemí zabojovali o pohár WORLD GRAND PRIX U105kg. V silné konkurenci zvítězil Jiří Tkadlčík, ambasador Pivovaru Litovel.

Akce se uskutečnila v areálu Pivovaru Litovel. „Závod nese podtitul Memoriál Gustava Frištenského, protože s nejslavnějším českým zápasníkem je náš pivovar spojen již po mnoho let. Vzal si za ženu dceru prvního litovelského sládka Miroslavu Ellederovou a bydlel přímo ve správní budově pivovaru. Poté se přestěhoval do nedaleké vilky, kde prožil téměř padesát let svého života. Podporou memoriálu se snažíme jeho jméno nejen udržet v povědomí lidí, ale především uctít jeho houževnatost a vnitřní sílu,“ vysvětluje ředitel Pivovaru Litovel Lumír Hyneček.

Neděle 23. června patřila silákům z celého světa! Strongmani střední váhy se z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Japonska, Anglie, Ruska, Ukrajiny a dalších zemí sjeli přímo do Pivovaru Litovel, aby bojovali o titul toho nejsilnějšího na pohárů WORLD GRAND PRIX U105kg, Memoriál Gustava Frištenského.

Jak název napovídá, jednalo se o světový závod, který však nesl nádech uctění památky našeho nejlepšího zápasníka všech dob, a to právě Gustava Frištenského, jehož odkaz se snaží uchovat nejen Pivovar Litovel, ale i ambasador pivovaru a samozřejmě jeden z favoritů na vítěze ve startovní listině, Jiří Tkadlčík.

Siláci se tentokrát utkali v 5 disciplínách, jejichž brutální obtížnost, i podle slov závodníků, není ve světě k vidění, stejně jako obrovská divácká účast na 2 tisíce lidí, což je na samostatné sportovní strongman akci k vidění opravdu málokdy: „Davy lidí, atmosféra, nic z toho jsem nikdy předtím na závodech neviděl, byla to opravdu show!“, říká šampion Tyson Morrissy z Austrálie, vítěz několika Arnold Classic a suverénně nejsilnější muž Austrálie ve střední váze.

První disciplína odstartovala sérii neskutečných výkonů, ale i mnohdy nezdařených pokusů. Tlaková kombinace, kdy se zvedaly tři různé předměty nad hlavu – sud o váze 100 kg, jednoručka o váze 105 kg a nakonec loglift (dřevěná kláda) o váze 155 kg, dala zabrat celému startovnímu poli. Nejlépe a nejrychleji si s disciplínou poradil právě ambasador Pivovaru Litovel Jiří Tkadlčík, hned za ním skončil jeho svěřenec Miroslav Kahánek z Kopřivnice, třetí příčka pak patřila na disciplíně Artemu Kobanovi z Ruska. 
 
A u extrému se setrvalo i nadále. Druhou disciplínou byla kombinace naopak tahových věcí, kdy musel závodník opět zvládnout všechna tři stanoviště – tedy zvednout klasickou osu, elephant bar osu a poté auto – a to v co nejkratším čase. Váha na klasické čince byla na střední váhovou kategorii nastavena na poměrně lehkých 320 kg, s čímž si poradila většina startovního pole, elephant bar (prodloužená monstrozní osa) už však pustila dále pouze tři nejlepší. Naloženo totiž bylo neuvěřitelných 393 kg! Zvednutí auta o váze přibližně 330 kg pak bylo třešničkou na dortu.
 
Luke Davies, známý světový deadlifter z Anglie, si tuto disciplínu jistě pochvaloval, protože patří mezi jeho oblíbené, a v čase 38 sekund dokončil disciplínu jako první. Hned za ním se umístil zmiňovaný Australan Tyson Morrissy s časem 45 sekund, Jiří Tkadlčík, který monstrozní činku blížící se 400 kg zvedl až na druhý pokus, pak bral body třetího místa, a to s časem 51 sekund.

Přenášení 450 kg jařma neboli super yoku už bylo pro většinu závodníků příznivější, ačkoliv téměř půl tuna na zádech dokázala pořádně unavit celé tělo. Super Yoke se přenášel na 15 metrů, cílem bylo přenést ho v co nejkratším čase. To se povedlo domácímu Tkadlčíkovi s časem neuvěřitelných 13 sekund, poměrně v patách mu ale byl Australan Morrissy, který měl jen o 3 sekundy horší čas. S časem 22 sekund pak dokončil jako třetí v pořadí i Rus Artem Kobanov. Stejně jako na většině časových disciplín se i zde bojovalo o drahocenné vteřiny, své o tom ví i vynikající super yoke závodník James McGregor z Kanady, kterého stálo bronz na této disciplíně pár desetin sekundy.

Předposlední disciplína byla další zkouškou ramen závodníků, kdy se na speciální konstrukci „Viking Press“ naložilo 194 kg a úkolem závodníků bylo zvednout ji co nejvíce krát v časovém limitu, bez položení a nad hlavu. Celá disciplína pak měla, díky Pivovaru i díky závodníkům, charitativní podkres, neboť každé jedno platné opakování závodníka se rovnalo 200 Kč do kasičky Dětského Domova Litovel, v případě Tkadlčíka se pak vyplácelo rovnou 400 Kč. Jiří byl nakonec i ten, kdo disciplínu vyhrál s 10 platnými opakováními, hned za ním se umístil na děleném druhém místě Emanuel Pescari z Rakouska a domácí Miroslav Kahánek, zástupce Slovenska Patrik Zelezka pak skončil hned za nimi. Celkově závodníci vybrali domovu 13 tisíc korun, a to i díky show, kdy Tkadlčík společnými silami se svým týmem „dokončil“ mimo závod několik opakování a připsal tak ještě pár tisícikorun. Šek od Pivovaru Litovel poté předal přímo ředitel pivovaru, pan Ing. Lumír Hyneček.
 
Poslední disciplína byla na strongman akci netradiční, avšak světově velmi známá jako disciplína tzv. Skotských her. Jednalo se o Stone Put neboli hod kamenem, kdy měl každý závodník tři pokusy na odhození kamene z místa co nejdále jednou rukou. Kámen vážil 7,5 kg a byl, jak je pro tuto disciplínu typické, přírodní, tedy nijak neopracovávaný. Mezi nejlepší výkony patřil odhození až do dálky 12 metrů, což se podařilo opět Jiřímu Tkadlčíkovi (12,65 m), téměř 11 m pak dokázal odhodit Tyson Morrissy (10,53 m) který se přiznal, že se této disciplíně vůbec nevěnuje. Odhození do dálky 10,18 m pak zajistil bronz na disciplíně Ukrajinskému závodníkovi Vitaliimu Mikheievovi.

V průběhu závodu proběhly také dvě důležité exhibice. První vstup mezi disciplínami patřil MMA zápasníkům, v jejichž čele stál vynikající český MMA fighter Josef Gorila – Král, držitel pásu v asociaci GCF ve welterové váze. Pepa Gorila, jak se mu přezdívá, předvedl skvělou show a ukázku nejrůznějších technik MMA se svým týmem z pražského Gorila GYMU, který spoluvlastní a kde vychovává nejednu hvězdu českého MMA.

Druhý vstup pak po poslední disciplíně patřil Jiřímu Vytiskovi, českému OPEN závodníkovi, který je držitelem českého rekordu v logliftu (180 kg). Tento rekord si chtěl Vytiska sám překonat před zraky diváků za dozoru rozhodčích a po veškerém zvážení závaží a vybavení. Pokus o 175 kg vypadal velmi lehce a Jiří s přehledem zvládl váhu 5 kg pod svým rekordem, 181 kg však již bylo nad jeho síly. I tak sklidil obrovský potlesk a ovace publika.

Výsledky celého World Grand Prix pak byly poměrně těsné, ovšem pouze na některých příčkách. Suverénně zlatým zůstal Jiří Tkadlčík, loňský vítěz World Ultimate Strongman Championship, který utekl velkým bodovým rozdílem zbytku startovního pole a odnesl si tedy nejen patriotickou zlatou trofej inspirovanou Svatováclavskou helmou z dílny moravského kováře, ale i titul. Stříbrná příčka patřila Rusku a reprezentantovi Artemu Kobanovi, kterému disciplíny neskutečně seděly a dokázal si poradit s konkurencí. Čtyři body pak na Artema chyběli bronzovému Tysonu Morrissy, kterému nevyšly tlakové disciplíny, na zbytku však exceloval.
Většina závodníků, v čele s Tkadlčíkem, se již za 14 dní utká v ukrajinské Melitopoli na World Ultimate Strongman Championship o titul mistra světa, kde by chtěl Tkadlčík nejen obhájit loňský titul a přidat ho k tomu včerejšímu, zuby si navíc brousí i na světový rekord v mrtvém tahu, který by rád nově stanovil na 405 kg.

Další články