
Uzávěra u Mohelnice. Řidiče čeká objížďka přes hory
Mohelnice – Tohle je pro řidiče obrovská nepříjemnost. Pokud jezdí z Moravy do Hradce a Prahy přes…
foto: AOPK
15. 05. 2025 - 17:01
Olomouc – Čtyři mrtvé vlky našli lidé v posledních dvou měsících v Rychlebských horách. Ochránci přírody se domnívají, že jde o zvířata ze stejné smečky, kterou na podzim zaznamenaly v oblasti fotopasti. Protože pitvy vlků prokázaly v tělech jedovaté látky, podala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z otravy.
„Mezi únorem a dubnem letošního roku byli v Rychlebských horách postupně nalezeni čtyři mrtví vlci v katastru Horních Skorošic a Horní Lipové. Pitvu mrtvých zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně. Ukázala, že se s největší pravděpodobností jedná o otravu dosud nezjištěnou látkou. Nyní pokračují toxikologické testy,“ informovala mluvčí ochránců přírody Karolína Šůlová.
„Byla to mladá zvířata v dobré kondici, z analýzy DNA vyplývá, že se jednalo o tři sourozence, kteří pocházejí z loňského vrhu. Analýza DNA pro čtvrtého vlka se nyní zpracovává. Podrobná pitva vyloučila střelné či jiné poranění, srážku s vozidlem i chorobu. Zdá se, že vlci všichni uhynuli přibližně ve stejnou dobu, ale byli nacházeni postupně,“ doplnil Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
V oblasti Rychlebských hor se vlci trvale vyskytují od roku 2022. Do naší přírody se přirozeně vracejí, mají zde dostatek potravy – spárkaté zvěře. Vlci mohou pomoci snížit počty místy přemnožených prasat divokých či srnců, kteří působí škody v lesích a na polích. Komplikaci mohou však představovat pro chovatele hospodářských zvířat. Zejména proto byl pro řešení soužití hospodářů s vlkem připraven tzv. Program péče, jehož realizací je pověřena Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ta poskytuje zemědělcům poradenství, jak stáda efektivně zabezpečit, stát pro tyto účely poskytuje dotace z Operačního programu Životní prostředí.
„Vlk patří mezi kriticky ohrožené druhy, v minulosti byl v řadě zemí vyhuben a dnes se i do naší přírody postupně vrací. Bohužel to není první případ pytláctví, evidujeme jich už několik, předchozím byla otrava nervovým jedem karbofuran v národním parku České Švýcarsko,“ dodal Šaj.
Mohelnice – Tohle je pro řidiče obrovská nepříjemnost. Pokud jezdí z Moravy do Hradce a Prahy přes…
Olomouc – Lidé z našeho regionu mají zlatá srdce. Jarní sbírka potravin, která se konala poslední…
Jeseníky – Další kolo podpory turistického ruchu v Jeseníkách, které loni na podzim výrazně zasáhly…
Jeseník – Ostatky neznámé osoby našli ve čtvrtek dělníci při čištění koryta řeky Bělé na polské…
Olomouc - Policisté po celé České republice vyrazili ve středu na dálnice a silnice v rámci akce…
V drama se proměnila cesta na školení do Zbirohu pro tři naše zkušené velitele. Místo poklidné…