
Po roce se otevřel opravený most u Křelova
Olomouc - V neděli se řidičům otevřel nový most přes budoucí obchvat D35 u Olomouce. Stavba…
foto: Pixabay
13. 07. 2020 - 12:09
Litovelsko - O tom, že obce na Litovelsku bojují s komáří kalamitou, jsme vás už informovali. Komáří kalamita v poslední době trápí hlavně Litovel. Na pomoc s hmyzem teď obcím, které s kalamitou bojují, přispěje Olomoucký kraj. Finance poskytnuté z rozpočtu by měly jít na nákup efektivního postřiku, který hubí larvy komára ještě předtím, než se z nich vylíhne otravný a bodavý hmyz.
Hejtmanství vyhoví požadavku starostů v plné výši. Řečí čísel – pošle jim rovných 180 tisíc korun. Záměr musí schválit ještě krajští radní. Přemnožení komáři trápí Litovelsko opakovaně a kraj s jejich hubením pomáhal už v minulosti.
„Postřik se bude aplikovat v katastru obcí Litovel, Bílá Lhota, Červenka, Pňovice, Příkazy, Náklo a Střeň. Komáří kalamitu odstartovaly bohaté dešťové srážky, kvůli kterým se Morava na mnoha místech vylila do lužních lesů. Tam se bodavý hmyz začal velmi rychle množit,“ vysvětlil Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.
Komáří kalamita? Deset bodanců za minutu
Život v místech, kde jsou přemnožení komáři, není jednoduchý. Spánek v noci je prakticky vyloučený a přes den by člověk nedal z ruky plácačku. Za kalamitu se považuje stav, když člověka bodne více než 10 komárů za minutu. Útočí pouze samičky, samečci se živí rostlinnými šťávami.
Olomouc - V neděli se řidičům otevřel nový most přes budoucí obchvat D35 u Olomouce. Stavba…
Olomouc – Čtyři mrtvé vlky našli lidé v posledních dvou měsících v Rychlebských horách. Ochránci…
Mohelnice – Tohle je pro řidiče obrovská nepříjemnost. Pokud jezdí z Moravy do Hradce a Prahy přes…
Olomouc – Lidé z našeho regionu mají zlatá srdce. Jarní sbírka potravin, která se konala poslední…
Jeseníky – Další kolo podpory turistického ruchu v Jeseníkách, které loni na podzim výrazně zasáhly…
Jeseník – Ostatky neznámé osoby našli ve čtvrtek dělníci při čištění koryta řeky Bělé na polské…