
V Chlebu republiky bude voda i mouka z Olomouckého kraje
Olomouc - Voda z říčky Bystřice na Olomoucku a mouka z přerovské pekárny Racek budou součástí…
foto: CHKO Jeseníky
02. 05. 2025 - 09:10
Jeseník - Výskyt kriticky ohroženého puštíka bělavého potvrdili ornitologové během letošního monitoringu sov v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Tento vzácný druh byl zaznamenán v jediné lokalitě a jeho přítomnost v horách je považována za mimořádně důležitý fakt. Celkově akce Jesenické houkání potvrdila výskyt pěti ze šesti druhů sov, které v oblasti žijí.
Monitoringu, zaměřeného letos na jižní část Jeseníků, se před několika týdny zúčastnili dobrovolníci z České společnosti ornitologické spolu s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Sovy jsme sledovali především v nočních hodinách pomocí sluchu, ve dne pak mapovali i ptáky s denní aktivitou. V průběhu víkendu účastníci urazili více než 216 kilometrů,“ uvedla mluvčí agentury Karolína Šůlová.
„Díky nadšení dobrovolníků jsme schopni během krátké doby pokrýt rozsáhlé území a získat důležitá data pro ochranu sov v Jeseníkách,“ říká Daniel Křenek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Výsledky hovoří jasně: během akce bylo zaznamenáno 44 puštíků obecných, 19 sýců rousných, 3 kulíšci nejmenší, 2 výři velcí a právě jedna lokalita s výskytem puštíka bělavého.
Kromě sov účastníci zaznamenali také další vzácné druhy — například jeřábka lesního nebo první jarní pozorování čápa černého. Nechybělo ani překvapení v podobě nočního setkání s vlkem. Jesenické houkání má kromě ochranářského významu i rozměr vzdělávací; účastníci si vyměňují zkušenosti, učí se poznávat přírodu a navazují nové kontakty.
Akci letos podpořila Česká společnost ornitologická prostřednictvím malého členského grantu, zájem mezi amatérskými ornitology navíc stále roste a motivuje organizátory k přípravě dalších ročníků.
Olomouc - Voda z říčky Bystřice na Olomoucku a mouka z přerovské pekárny Racek budou součástí…
Olomouc - Ředitel Sluňákova Michal Bartoš získal minulý týden prestižní Cenu Josefa Vavrouška za…
Olomouc - V sobotu 14. června se centrum Olomouce promění v jednu velkou běžeckou trasu. Uskuteční…
Olomouc – Možná kolem něj každý den jezdíte po třídě 17. listopadu, ale ještě jste se nikdy nebyli…
Vzájemné trávení volného času zaměstnanců místních firem a klientů vybraných je hlavním posláním…
Velká Bystřice - Rok 2025 je pro Velkou Bystřici mimořádný – město slaví 750 let od první písemné…