Lanýžové degustační menu

LÉČBA PSEM ČI KONĚM Studenti gymnázia se složili na canisterapii pro fakultku

Studenti gymnázia se složili na canisterapii pro fakultku

foto: FNOL

11. 02. 2024 - 11:34

Koně, psi a kočky jsou jako doma na řadě klinik a oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. Do největšího zdravotnického zařízení v kraji nedocházejí ale jako pacienti. Jsou součástí léčebné terapie, která působí blahodárně jak na nemocné, tak personál zatížený náročnou prací a stresem. To vědí i studenti olomouckého Slovanského gymnázia, kteří mezi sebou vybrali 80,000 korun, aby pomohli nemocnici s rozvojem canisterapie. Roman Havlík, ředitel nemocnice, která využívá psi a další zvířata k terapii šestým rokem, přístup gymnazistů ocenil.

 

„Medicína je často výkonnostně zaměřená, soustředí se pouze na fyzické tělo, ale to je málo. Měla by se zaměřit i na všechno ostatní, co na člověka působí. Bohužel aktivity, které k tomuto komplexnímu pojetí medicíny vedou, jsou hůře administrativně uchopitelné a těžko hraditelné například ze zdravotního pojištění. Jsem proto velmi rád, že nám v tom pomáháte,“ poděkoval ředitel.

Studenti gymnázia pořádali sbírku již podruhé. V roce 2021 vybrali 35,000 korun, nyní se částka více než zdvojnásobila. Do akce se zapojilo 115 dárců. Suma by měla pokrýt roční rozpočet na canisterapii v zařízení. Pozitivní efekt pohlazení přítulného zvířete si nyní dopřávají pacienti a zdravotníci například II. interní kliniky, neurochirurgické kliniky, oddělení rehabilitace, kliniky psychiatrie a dalších pracovišť. Nezůstalo přitom jen u psů a koček. Od roku 2022 jezdí pacienty i personál fakultky potěšit i poníci Kulička a Zafira.

„Zooterapie je jako jedna z metod léčebné terapie nejen u hospitalizovaných, ale také zdravotníků, velmi oblíbená. Nachází uplatnění u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko, u pacientů s chronickými onemocněními i u těch, kteří jsou po úrazech či operacích. Slouží zejména jako psychologická podpora pacientů i zdravotníků, kteří jsou zatížení stresem a pracovními starostmi,“ vysvětlila koordinátorka Dobrovolnického centra FN Olomouc Marija Aleksićová, které speciální terapii v nemocnici organizuje.

Další články