Bistro Paulus si našlo stálou klientelu, říká šéfkuchař
Olomouc – Bistro Paulus oslavilo v listopadu tři roky od otevření. Moderní kantýna se za tu dobu…
25. 09. 2020 - 15:32
V rámci volebního seriálu jsme vyzpovídali i Roberta Šrejmu, krajského kandidáta Pirátské strany. Robert bydlí v Zábřehu, je obchodní ředitel lékáren a fotbalový rozhodčí a u Pirátů má v gesci sport. Sport a aktivní pohyb je nedílnou součástí života, navíc prospěšnou pro zdraví člověka. Ovšem převážná většina sportovních a pohybových aktivit není možná bez odpovídajících sportovišť, areálů nebo zázemí. Což stojí nemálo financí. „Peníze by měly jít primárně do podpory sportu pro širokou veřejnost, ať už pro aktivní sportovce, tak i pasivně pro diváky,“ řekl Šrejma.
Myslíte, že je v Olomouckém kraji podpora sportu na odpovídající úrovni?
Podle prostředků tekoucích do podpory sportu ano. Olomoucký kraj investuje do podpory sportu po Praze nejvíce peněz v naší republice – 270 milionů korun na rok 2020. Tyto peníze by však měly jít primárně do podpory sportu pro širokou veřejnost, ať už pro aktivní sportovce, tak i pasivně pro diváky. Bohužel v našem kraji je více než zřejmé, že značná část peněz odtéká do soukromého sektoru formou reklamních smluv a individuálních dotací, poskytovaných Radou kraje. Proto potom chybí peníze tam, kde je jich třeba.
Zaslouží si podle vás výraznější podporu municipalit profesionální sport?
Profesionální sport je důležitý, v těchto sportovcích si tvoříme vzory a mnohdy jsou hnacím motorem k dalšímu rozvoji daného sportu. Proto bych chtěl více podpořit kluby věnující se přípravě mládeže i na výkonnostní úrovni. Další věcí pak je, že v profesionálním sportu mnohdy mizí obrovské množství finančních prostředků, které nejsou efektivně využity. Finanční dotace by se proto měly poskytovat jen transparentním organizacím. Často se také bohužel zapomíná na ženský výkonnostní sport, kde je třeba začít zmenšovat rozdíly oproti mužskému.
Nechybí ve městě sportoviště – třeba další bazén, zimní stadion, případně víceúčelová sportovní hala s dobrým zázemím pro diváky?
Pro rozvoj sportu je třeba podporovat především vybudování kvalitního zázemí a podmínek pro fungování oddílů i jednotlivců. V tomto je nepostradatelná role kraje a státu. Obce samy nejsou schopny z rozpočtu uvolnit tolik peněz na vybudování všech typů sportovišť. V Olomouci samozřejmě chybí víceúčelová sportovní hala, kde by se mohl hrát nejen hokej, ale konat i jiné velké sportovní a kulturní akce. Nejsem ale pro, aby se vybudoval nesystémový projekt za 1,5 miliardy korun. Ale není to pouze problém Olomouce. I další města jako Přerov nebo Zábřeh by nutně potřebovala sportovní halu.
Je v Olomouci navíc dostatek volně přístupných hřišti a sportovišť, kde lze sportovat zadarmo? Ta vyloženě určená pro hobby sportovce, pro amatéry?
Podle mého názoru by sportoviště hrazená z veřejných peněz měla být přístupná veřejnosti. Pokud by se nám to povedlo, bude dostatek sportovišť pro všechny zájemce. Nesouhlasím například se schválením dotace přesahující částku čtvrt milionu korun pro soukromou školu v Olomouci na realizaci dětského hřiště – pokud je hřiště přístupné pouze pro pár dětí, které zaplatí školné tomuto soukromému subjektu, nevidím relevantní důvod jim v takovém rozsahu hradit náklady na jejich podnikání.
Olomouc – Bistro Paulus oslavilo v listopadu tři roky od otevření. Moderní kantýna se za tu dobu…
SIRA Design je nový olomoucký výrobce textilu. Také je to ale parádní příběh. A do třetice to je…
Iva Kučerová, certifikovaná lektorka jógy a zakládající členka spolku Útulna pro duši a tělo v…
Mnoha lidem už Martin Kašpar zpracoval rodokmen. Díky němu se tak mohou podívat hluboko do…
Kamil Kopecký je pedagogem Univerzity Palackého. Řadu let se intenzivně věnuje tématu bezpečnosti…
Jan Langr je vedoucím odboru ochrany olomouckého magistrátu a je také tajemníkem městské povodňové…